4
5 חוות דעת
 
 
 
 
 
חיוך קורן בע"מ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

איך מצחצחים שיניים ?

 
 
שאלה שנראית ברורה למדי, הרי כבר מהגן מלמדים אותנו איך לצחצח שיניים, אך למרות זאת דלקת חניכיים הנגרמת בגלל הצטברות חיידקים מתחת לקו החניכיים בעקבות צחצוח לקוי היא גורם מספר אחד לנשירת שיניים בקרב מבוגרים. אז מה אנחנו עושים לא נכון ?

 

5 דברים שחייבים לעשות כדי לשמור על השיניים

 


  • צחצוח כמה פעמים ביום בזמנים קבועים - הצחצוח הנכון מתבצע לפחות פעמיים ביום, בבוקר ובערב לאחר הארוחות, באמצעות מברשת מתאימה בטכניקת צחצוח נכונה.
  • בחירת מברשת שיניים מתאימה - ראש המברשת צריך להיות בעל פינות מעוגלות, על מנת למנוע פגיעה ברקמות הרכות של הפה. אורכו כגודל שתי שיניים של האדם שישתמש במברשת. מומלץ לוודא כי קצוות הסיבים מעוגלות, דבר המפחית פגיעה בחניכיים ובזגוגית השן. הידית צריכה להיות צרה, על מנת לאפשר גישה קלה לאתרים מסוימים בפה. יש להחליף מברשת השיניים אחת לשלושה חודשים.
  • צחצוח טכני נכון - השיטה שונה במעט אצל כל אדם, לעיתים, רופא השיניים או השיננית תתאים שיטה מסוימת למצב ומיקום המשנן אצל אותו אדם. באופן כללי, הצחצוח בדרך הבאה יעיל אצל רוב האנשים: יש להחזיק את המברשת, בצורה עדינה ולא חזק, כאשר סיבי המברשת מכוונים לקו חיבור השיניים והחניכיים. החזקת המברשת צריכה להיות כך, שתביא בכל שן ושן להימצאות סיבי המברשת בזווית של כ- 45 מעלות לקו חיבור זה. יש להניע את המברשת בתנועה סיבובית עדינה סביב אזורי צוואר השן, משטחי השן הקרובים לשפה וללחי, ללשון ולחך וכן למשטח הלעיסי.
  • שימוש בחוט דנטלי - משטח אחד, בין השיניים, אינו ניתן לניקוי על ידי המברשת, משום שסיביה אינם יכולים להיכנס לתוך מרווח זה. לכן מתבצעת השלמה לתהליך היגיינה זה על ידי חוט דנטלי, העובר בין השיניים ומסלק רובד ושאריות מזון ממשטח זה.
  • שטיפות מי פה - מומלץ לבצע שטיפות של מי פה מועשרות בפלואורידים אשר יצליחו לחזק את מרקם השן ולמנוע היווצרות רובד חיידקים, ויקטינו את הסיכוי לעששת ומחלת חניכיים. חשוב לא לאכול או לשתות משקה עתיר פחמימות קרוב למועד הצחצוח, משום שכך מצטמצם האפקט של סילוק הרובד והשפעת הפלואוריד.
 

כבר צחצחת שיניים היום ?